top of page
Erdil-Avatar2-2.jpg

Erdil Yaşaroğlu 1971 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünü bitirdi.

90’lı yıllarda profesyonel karikatüre başladı. O yıllarda katıldığı karikatür yarışmalarından, yurt dışından ve yurt içinden 30’a yakın ödül kazandı. İlk olarak Güneş Gazetesi’nde çalıştı, ardından Limon ve Leman Dergilerinde Komikaze köşesini çizdi.

Yine bu yıllarda bir çok televizyon programında yazarlık yaptı, tiyatro oyunları yazdı, Boğaziçi ve Bilgi Üniversitelerinde karikatür dersleri verdi.

2002 Yılında arkadaşlarıyla Penguen Mizah Dergisi’ni kurdular. Sonrasında Lombak, Kemik ve Hayvan dergilerini de yayınladılar.

2011 yılında 12 bin metrekare üzerine dünyanın en büyük karikatürünü çizerek Guinness Rekorlar Kitabına girdi.

2014 Yılında çocuklar için yayınlanan ilk mizah dergisi Süper Penguen’i yayınlamaya başladı.

 

2016 Yılında Kötü Kedi Şerafettin animasyon filminde ortak yapımcılık yaptı.

 

Komikaze ismiyle yayınladığı 19 kitabının satışı 1 milyonun üzerine çıktı.

 

Türkiye’de ve yurt dışında bir çok heykel sergisine katıldı.

2022 yılında George Miller'ın yönettiği, Tilda Swinton ve İdris Elba'nın başrollerini paylaştığı 3000 Yıllık Bekleyiş filminde Profesör Günhan karakterini canlandırdı.

 

Bu aralar Mizahın sahne arkasını, düşünce tekniklerini ve hayata farklı bakmayı anlattığı Çizginin Sahne Arkası ve Beyin Acısı isminde çizgili keynote'lar yapıyor.

 

Süper Penguen dergisinde çiziyor ve İstanbul’daki atölyesinde heykel çalışmalarına devam ediyor.

bottom of page