top of page
Erdil-Avatar2-2.jpg

Erdil Bıo

Erdil Yaşaroğlu 1971 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünü bitirdi.

90’lı yıllarda profesyonel karikatüre başladı. O yıllarda katıldığı karikatür yarışmalarından, yurt dışından ve yurt içinden 30’a yakın ödül kazandı. İlk olarak Güneş Gazetesi’nde çalıştı, ardından Limon ve Leman Dergilerinde Komikaze köşesini çizdi.

Yine bu yıllarda bir çok televizyon programında yazarlık yaptı, tiyatro oyunları yazdı, Boğaziçi ve Bilgi Üniversitelerinde karikatür dersleri verdi.

2002 Yılında arkadaşlarıyla Penguen Mizah Dergisi’ni kurdular. Sonrasında Lombak, Kemik ve Hayvan dergilerini de yayınladılar.

2010 yılında 12 bin metrekare üzerine dünyanın en büyük karikatürünü çizerek Guinness Rekorlar Kitabına girdi.

2014 Yılında çocuklar için yayınlanan ilk mizah dergisi Süper Penguen’i yayınlamaya başladı.

 

2016 Yılında Kötü Kedi Şerafettin animasyon filminde ortak yapımcılık yaptı.

 

Komikaze ismiyle yayınladığı 19 kitabının satışı 1 milyonun üzerine çıktı.

 

Türkiye’de ve yurt dışında bir çok heykel sergisine katıldı.

 

Bu aralar Mizahın sahne arkasını, düşünce tekniklerini ve hayata farklı bakmayı anlattığı Çizginin Sahne Arkası ve Beyin Acısı isminde çizgili keynote'lar yapıyor.

 

Süper Penguen dergisinde çiziyor ve İstanbul’daki atölyesinde heykel çalışmalarına devam ediyor.

Erdil Yaşaroglu was born in 1971 in Istanbul. After graduating from Kadıköy Anatolian High School, he graduated from the Faculty of Fine Arts, Department of Sculpture at Mimar Sinan University.

 

He got involved in professional caricature in the 90s. Throughout these years, Erdil has won nearly 30 awards from both local and international caricature competitions he participated in. First, he started working at Güneş Newspaper and he then created the "Komikaze" column in Limon and Leman magazines.

 

Also in these years, he wrote various scripts for TV shows, wrote plays and gave lessons on caricature at Boğaziçi and Bilgi Universities.

 

In 2002, he founded the "Penguen" magazine with his friends. They then went on to publish "Lombak", "Kemik" and "Hayvan" magazines.

 

In 2010, he got into the Guinness World Records book, by drawing the world's largest caricature with the size of 12,000 square meters.

 

In 2014, he published the first humor magazine for children, "Süper Penguen".

 

He became co-producer on the animated movie "The Bad Cat" in 2016.

 

His 19 books, published as Komikaze, sold over 1 million copies.

 

He joined sculpture exhibitions in Turkey and abroad.

 

Nowadays, he is involved with his keynotes entitled "Backstage Of Humor" and "Brain Pain", which explore the backstory of humor, thinking techniques and alternative ways of looking at life.

 

He is currently drawing for the "Süper Penguen" magazine and continues to make sculptures in his studio in Istanbul.

bottom of page